Jezírkový filtr – přehled základních informací - Heissner zahrada - vše pro váš zahradní ráj

Jezírkový filtr – přehled základních informací

Se správně umístěným a správně používaným jezírkovým filtračním systémem budete mít nejen čisté a zdravé jezírko, ale ušetříte také čas a peníze.

Jak jezírkové filtrační systémy pracují?

Jezírkové filtrační systémy pracují mechanicky, ale i biologicky. Filtrační materiály jako jsou houby, filtrační domečky a granuláty, nejen zadržují cizí látky a mikroorganismy, ale usazují se na nich také užitečné bakterie, které napomáhají správnému biologického rozkladu. Amoniak a čpavek se jejich prostřednictvím zpracovávají na dusitany a dále na dusičnany. Vzniká tak plynný dusík, který uniká do atmosféry. Usazování užitečných bakterií probíhá automaticky v prvních týdnech po uvedení filtračního systému do provozu a pomalu se zvyšuje.

Proces lze enormně podpořit a urychlit přidáním startovacích bakterií. Naše jezírkové filtrační sady jsou také vybaveny jezírkovou UV lampou, jejíž ultrafialové světlo dezinfikuje proudící vodu a redukuje plovoucí řasy (zelený zákal vody v jezírku).

V závislosti na velikosti jezírka jsou k dispozici různé typy a velikosti filtrů, které lze provozovat i v kombinacích (např. po rozšíření systému jezírka).

Sady tlakových filtrů

Tlakové filtry jsou vhodné zejména pro malá a středně velká zahradní jezírka s malým počtem ryb. Mají systém rychlého čištění a integrovanou UV lampu proti tvorbě řas. Díky jejich konstrukci je lze až z 80% zakopat a tím skrýt. Pomocí hadicového vedení lze na výstupu filtrace přivádět vodu i na výše položený potůček nebo vodopád.

Sady průtokových filtrů

Průtokové filtry jsou vhodné pro středně velká až velká zahradní jezírka. Udrží čirá i jezírka s větší obsádkou ryb. V závislosti na modelu mají několik komor, ve kterých voda protéká pomalu a bez tlaku přes filtrační stupně. UV jezírková lampa, která je součástí sady, je namontována na vstupu filtru. Filtrační čerpadlo, potřebné pro nepřetržitý provoz, je součástí sady a dopravuje hrubé nečistoty do jezírkového filtru s nízkou spotřebou energie.

Provozní doba a doba používání filtračního systému

Správný čas pro použití vašeho filtračního systému závisí na počasí. Spuštění filtračního systému se zpravidla doporučuje s prvními teplými dny v dubnu a může být ukončeno v říjnu.

Jezírkový filtr nechávejte běžet nepřetržitě. V houbách a substrátech pracují miliony užitečných bakterií, které ke své práci potřebují kyslík. Pokud je filtr vypnutý, během pár hodin potřebný kyslík chybí. Bakterie odumírají a proces rozkladu se zastaví. Při opětovném zapnutí je mrtvá biomasa splachována do jezírka. Vyhněte se proto přerušením delším než 60 minut. Pokud je filtr na delší dobu vypnutý, je nutné ho před opětovným zapnutím vyčistit.

Zatímco jezírkové filtrační čerpadlo musí běžet nepřetržitě, jezírkovou UV lampu je možné provozovat po hodině v závislosti na zákalu vody. Pokud je voda čistá, můžeme ji dokonce úplně vypnout.

Správné umístění jezírkové filtrace a jezírkového filtračního čerpadla

Celý obsah jezírka by měl být v ideálním případě vždy průzračný a čistý. V důsledku toho musí být čerpadlo a vracená voda z něj od sebe daleko tak, aby bylo možné filtrovat celý obsah jezírka. Častou chybou bývá nesprávné umístění jezírkového filtračního čerpadla v blízkosti jezírkového filtru. V tomto případě je zachycena, vyčištěna a kyslíkem zásobena pouze malá plocha jezírka. Zbývající plocha zůstane nepohyblivá, nefiltrovaná a bez obohacení kyslíkem.

Optimální umístění jezírkového filtru

Základním pravidlem pro umístění průtokových jezírkových filtrů je, že zpětný proud (výstup na filtru) musí být výše než hladina vody u  filtru. Průtokový filtr musí být umístěn absolutně vodorovně, aby se zabránilo případným bočním únikům. Výstup průtokových filtrů nesmí být zúžený hadicí. Výstupní tryska může být rozšířena o HT trubky (DN50 nebo DN75 mm). Vyvarujte se však ohybů potrubí přímo na výstupu z filtru. Voda by tak mohla ve filtru téct nazpět.

Tlakové filtry lze postavit (zakopat) ve vzdálenosti až 2m od jezírka. I tlakový fiiltr ale musí být pod úrovní hladiny vody. Vzdálenost od jezírka můžete využít například k vedení malého potůčku. Obecně platí, že všechny jezírkové filtry mohou být zakopány až do úrovně pod hadicové přípojky. Dbejte však na to, aby výpusti nečistot byly volně přístupné pro čištění a aby špinavá voda mohla odtékat.

Vyhněte se také pokud možno přímému slunečnímu záření. Teplota v jezírkovém filtru by nikdy neměla překročit 40 °C. Doporučujeme proto zajistit dostatečné zastínění filtru. Zabráníte tak zbytečnému ohřevu přitékající vody.

Optimální umístění pro jezírkové filtrační čerpadlo

Čerpadlo umístěte na rovnou plochu o něco výše než je dno jezírka. Čerpadlo tak lépe absorbuje vznášející se řasy, které se nacházejí především ve střední vrstvě vody. Podaří se vám tak přefiltrovat větší objem vody a zabránit tak tvorbě nežádoucích řas. Umístění filtračního čerpadla jezírka do zvýšené polohy ode dna je také důležitým bezpečnostním aspektem. Pokud dojde k neočekávané nehodě (například se hadicové vedení bez povšimnutí odpojí od vstupu filtru), hladina vody klesne pouze na úroveň jezírkového filtračního čerpadla. V jezírku tak  zůstane pro ryby jakási bezpečnostní zóna mezi dnem jezírka a jezírkovým filtračním čerpadlem. Při umísťování čerpadla opět dbejte na to, aby bylo snadno dostupné pro čištění.

 

Odběr novinek

Nenechte si ujít slevové akce, novinky, tipy a inspirace.